Ze względu na fakt, iż każdy panel wraz z inwerterem Enphase jest niezależnym ogniwem produkującym prąd, bardzo dobrze sprawdza się na wszystkich dachach, również skomplikowanych, dwu lub więcej połaciowych. Pozwala to zoptymalizować produkcję, gdyż każdy panel daje z siebie maksymalnie tyle, ile może w danych warunkach, w przeciwieństwie do systemów tradycyjnych (z inwerterem centralnym) gdzie obwód paneli działa tak jak jego najsłabsze ogniwo (tak jest zawsze przy połączeniach szeregowych).
Zakładając, że na jeden panel w obwodzie składającym się z 20 paneli spada kilka liści jesienną porą, cały obwód przestaje pracować, dopóki liście nie zostaną usunięte; również panel na których leżą liście staje się swoistą "tamą", prąd z paneli poprzedzających napiera na niego a on nie mogąc go przepuścić dalej - powolnie uszkadza się tracąc swoją żywotność. Jeśli ten stan rzeczy potrwa wystarczająco długo (kilka tygodni) a pogoda będzie ładna, ów nieszczęsny panel może stracić nawet kilka procent ze swojej nominalnej mocy na skutek punktowego przegrzania, a potem jeśli już liście zdmuchnie wiatr, ten osłabiony panel będzie produkował już słabiej niż pozostałe panele, a tym samym cały szereg będzie pracował jak jego najsłabsze ogniwo.
Przyjmuje się że średnioroczne uzyski z instalacji na bazie Enphase są od 20 do30% wyższe niż jakiekolwiek inne rozwiązanie tradycyjne, szeregowe. Zakładając że spadek mocy paneli jest wielokrotnie niższy przy niski obciążeniach prądem stałym na przestrzeni upływających lat, systemy Enphase z roku na rok stają się bardziej wydajne w stosunku do tradycyjnej fotowoltaiki , a gdy po 12 latach fotowoltaika szergowa ląduje na technologicznym śmietniku, fotowoltaika Enphase nadal działa i działa przez kolejne lata...
Przykładowe instalacje Enpahse naszych klientów zainstalowana na gruncie w orientacji południowej o mocy 10kWp, w lokalizacji o nasłonecznieniu 930W/m2 rok, u naszych klientów produkują 11,5-13MWh rocznie
Instalacje o mocy 10kWp zainstalowana na dachach w orientacji wschód-zachód, nasłonecznienie 930W/m2 rok, w zeszłym roku (2019-2020) wyprodukowały 9,3-10,3MWh rok.