25 lat gwarancji

Dlaczego nasze instalacje są lepsze od konkurencji? » 25 lat gwarancji

Montując panele fotowoltaiczne na dachu z pewnością nikt nie zakłada, że będą działały przez maksymalnie 10 lat, tak niestety jest w przypadku 99% instalacji montowanych w naszym kraju. Folder reklamowe obiecują 15-20 letnie gwarancje jednak technologia stojąca za sprzętem w technologii szeregowej wyklucza taką żywotność. 

 

Klasyczne wysokonapięciowe instalacje fotowoltaiczne z inwerterem centralnym działają tak jak ich najsłabsze ogniwo, to samo tyczy się awaryjności. Jeśli jedna z kilkudziesięciu złączek solarnych umieszczonych pod panelami, przetopi się ze względu na wysoki prąd stały (600v) po kilku latach cała instalacja przestaje działać, i o ile awaria taka nie wywoła pożaru, to w optymistycznym scenariuszu musimy jedynie znaleźć miejsce uszkodzenia. I tu pojawia się problem bo trzeba fizycznie rozebrać całą instalację fotowoltaiczną aby namierzyć tą jedną złączkę. Złączek na dachu jest całe mnóstwo i mimo iż są "zakute" fabrycznie ich awaryjność po 5 latach sięga statystycznie 10%, a po 10 latach co drugie złącze solarne jest już do wymiany! 

 

W instalacjach niskonapięciowych Enphase ten problem nie ma miejsca. Na złączach solarnych operuje prąd stały o maksymalnym napięciu 50V czyli w zakresie prądów bezpiecznych, takie napięcie nie wywołuje wysokiej temperatury, iskrzenia ani nie zużywa komponentów solarnych. Do tego nawet jeśli po czasie okaże się że jakimś cudem któreś ze złączy zawiodło wówczas instalator widzi dokładnie miejsce gdzie szukać problemu. Każdy panel jest monitorowany indywidualnie więc instalator i właściciel domu widzą zarówno uzyski poszczególnych paneli, ich parametry prądowe oraz potencjalne miejsce awarii i jeśli taka nastąpi nie trzeba rozbierać całej instalacji aby wymienić jedną złączkę. 

Część inwerterowa (serce fotowoltaiki) w systemach niskonapięciowych Enpashe gwarantowana jest na 25lat jak to możliwe? Przecież porządne austryiackie i niemieckie inwertery centralne gwarantują jedynie 5-7 lat, odpowiedz jest analogiczna jak w przypadku złącz solarnych. Na każdy pojedynczy inwerter Enpahse działa jedynie 50v na klasyczny inwerter centralny nawet 1500v DC. 

 

Najbardziej renomowani producenci inwerterów na świecie to Fronius (Austria) i SMA (Niemcy). Są to firmy z bardzo długim doświadczeniem w tej branży produkujący sprzęt inwerterowy według najwyższych standardów. Gwarancje jakie dają na swój sprzęt to 5-7 lat i jest to gwarancja poparta realną żywotnością inwerterów narażonych na bardzo duże obciążenia prądem stałym i wysoką temperaturą, która nie służy elektronice.

Inwerter tradycyjny „żyje” przeciętnie 7-8 lat, po czym należy go wymienić, a jest to spory wydatek sięgający 40% całej kwoty inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Awaryjność inwerterów centralnych powodowana jest przez wysoką temperaturę i prądy stałe na poziomie nawet 1500Volt .

W systemie niskonapięciowym Enphase nie ma inwertera centralnego, są za to małe inwertery umieszczone za każdym panelem. Rezultatem tego rozproszenia, jest obniżenie napięcia prądu stałego do poziomu poniżej 50volt a tym samym inwertery Enphase unikają wysokiej temperatury a ich żywotność bardzo wzrasta.  

Na farmach fotowoltaicznych gdzie stosowane są rozwiązania szeregowe, złącza solarne i inwertery są serwisowane i sprawdzane co roku i wymieniane w razie potrzeby zanim staną w ogniu. Na dachu domu jednorodzinnego nie ma dostępu do serwisowania złączy i przewodów prądu stałego, stąd instalatorzy wmawiają klientom iż nie należy ich serwisować. W naszej fotowoltaice niskonapięciowej Enphase, napięcie na przewodach i złączkach nie przekracza napięcia bezpiecznego a tym samy nie grzeje i nie przetapia ich. Tym samym nawet po 20-30 latach nie ma fizycznej możliwości ich uszkodzenia przez prąd stały, dlatego nie wymagają serwisowania w całym okresie swojej eksploatacji 

Systemy inwerterowe Enphase zaprojektowane są na 40 lat i poparte 25-letnią gwarancją. Są to urządzenia niskonapięciowe, podwójnie hermetyzowane, niewymagające uziemienia takie, które nie grzeją się dzięki przepływowi maksymalnie 40-50V DC, wykonane z materiałów niepalnych. Jest to elektronika "pancerna" nawet po upadku z wysokości kilku metrów inwerter nadal będzie działał (przypadkowo przetestowane w rzeczywistych warunkach)  Gwarantem jest międzynarodowa firma notowana na nowojorskiej giełdzie NADSAQ , specjalizująca się tylko w tej jednej branży i funkcjonująca od wielu lat. Gwarantem na rynku polskim jest firma Krannich, największy dostawca rozwiązań fotowoltaicznych w Niemczech. W roku 2020 Enphase otworzyło swoje biuro w Polsce. Gwarancja door-to-door.

W razie awarii mikroinwertera koszt sprzętu i robocizny pokrywa producent , gwarancja obowiązuje przez 25 lat!!!

phone_in_talk