Enphase vs konkurencja

Dlaczego nasze instalacje są lepsze od konkurencji? » Enphase vs konkurencja

Przeciwnicy mikrofalowników jako argument często przywołują ich podatność na przegrzewanie się i tym samym awaryjność mikroinwerterów - i mają rację! Podwójne i poczwórne mikroinwertery chińskich producentów skupiają w sobie 100-200v DC w obrębie bardzo małego metalowego pudełka umieszczonego bezpośrednio pod rozgrzanymi panelami fotowoltaicznymi, temperatura takich mikroinwerterów w lato dochodzi do 80 stopni Celciusza, a tym samym powoduje duże zagrożenie pożarowe i ich awaryjność. Producenci pokroju AP Systems , Hoymiles czy Deye nie mogą tym samym udzielić zbyt długich gwarancji na swoje produkty, ponadto producenci którzy są na rynku zaledwie 3-4 lata i tak dosyć śmiesznie wyglądają oferując 10-letnie gwarancje.

Mikroinwertery Enphase są z założenia zbudowane jako urządzenia obsługujące tylko jeden panel, taki zabieg sprawia, że w jednym punkcie skupia się maksymalnie 40-48V DC a tym samym nie występuje tak mocne nagrzewanie się samych mikroinwerterów , do tego pracują one w zakresie prądów bezpiecznych, czyli nie mogą nikogo porazić czy wywołać łuku elektrycznego a tym samym nie ma żadnej możliwości powstania pożaru. Każdy mikroinwerter Enphase ma wbudowane ultra-szybkie zabezpieczenia AC i DC, które w razie anomalii automatycznie odcinają dany panel. Inwerter znajdujący się pod panelelm nie nagrzewa się równiez z tego powodu że znajduje się on w strumieniu powietrza, które przepływa w przestrzeni pomiędzy dachem a panelem.

Podwójny czy poczwórny mikroinwerter  zaprzecza wszelkim definicjom bezpieczeństwa, gdyż przekracza próg napięcia bezpiecznego, oraz punkt powstawanie łuku elektrycznego, a tym samym jest realnym zagrożeniem pożarowym i porażeniowym. W Polsce oficjalnie odnotowano 3 pożary mikroinwerterów tylko w zeszłym roku, na całym świecie było ich setki. Dlatego Enphase jako jedyne urządzenie inwerterowe posiada rygorystyczne aprobaty bezpieczeństwa do stosowania na dachach przedszkoli i szkół w USA, w całej historii firmy nie odnotowano ani jednego pożaru inwertera marki Enphase!

Enphase jako jedyne urządzenie mikroinwerterowe na świeci może pochwalić się awaryjności (tzw "failure rate") na poziomie 0.05% , to znaczy że tylko jeden mikroinwerter na 500 ulegnie awarii w okresie rozruchu. Najlepszy wskaźnik wśród inwerterów centralnych to 4.6% czyli prawie stukrotnie gorzej!!!

Chińskich mikroinwerterów nie ma możliwości sklasyfikować, ponieważ istnieją zbyt krótko i nie są prowadzone oficjalne statystyki, a Polska stała się ulubionym poligonem doświadczalnym tej właśnie technologi, ze względu na wielkie upodobanie naszych rodaków do "tanioszki".

W Niemczech , Austrii czy Wielkiej Brytanii nikt nie zaryzykuje zdrowiem i życiem swojej rodziny testując nieznane sprzęty orientalnych producentów na dachu własnego domu.